Vyberte si téma, které Vás zajímá a objednejte pravidelný e-mail s novinkami ze Zpravodaje.
V roce 1911 byl nedaleko Uničova na historickém popravišti na vrchu Šibeníku odkryt ojedinělý nález 352 zlatých mincí, převážně dukátů, z nichž se 177 kusů dochovalo ve sbírce Vlastivědného muzea v Olomouci. Unikátní soubor velmi pestrého složení s celou řadou mimořádně vzácných mincí si můžete prohlédnout na právě otevírané výstavě.
výstava | poklad | dukát | Uničov | Vlastivědné muzeum v Olomouci
15. 4. 2016 – 5. 6. 2016
Vlastivědné muzeum v Olomouci, Handkeho sál
Výstava Vlastivědného muzea v Olomouci vůbec poprvé představí unikátní zlatý poklad, který po tři sta let ukrýval šibeniční vrch u Uničova.
V roce 1911 byl na katastru města Uničov odkryt ojedinělý nález 352 zlatých mincí, převážně dukátů, znichž se 177 kusu dochovalo ve sbírce Vlastivědného muzea v Olomouci. Unikátnost depotu spočívá mimo jiné v místě jeho původního uložení na kopci Šibeník nedaleko Uničova, jež je historicky svázáno s městským popravištěm. Velikost a obsahová rozmanitost pokladu z něj činí objekt zvláštního významu. V řadě ohledů náleží uničovský poklad k nejvýznamnějším raně novověkým nálezům, které byly doposud na území Čech a Moravy odkryty.
Výstavu doprovází nově vydaná odborná publikace, která obsahuje popis všech dochovaných mincí a zasazuje tento zlatý nález do širších peněžně-historických souvislostí.
Tento článek nemá žádné komentáře.